1 EUR  1.95583 BGN        1 GBP  2.37042 BGN        100 JPY  1.39086 BGN        1 USD  1.41696 BGN       
FULLMAX Center
ТЕМАТА

Земята под блоковете - непродаваема

Само 115 души се възползвали от правото си да притежават парче от имота под жилището си
30-40% от желаещите се отказвали, след като видели каква цена им иска общината


земя

Едва 115 варненци са купили земята под блоковете, откакто тази възможност беше дадена. От това в местната хазна са влезли малко над 800 000 лв. Планираните за тази година продажби са 82 на обща сума около половин милион, каза за "Позвънете: ВестникЪт" шефката на дирекция "Общинска собственост" Теодора Трендафилова. Тя обеляза, че въпреки скромния брой на преписките очаква той да се увеличава.
Процедурата е максимално улеснена, в полза на етажните собственици, коментира общинската шефка. За да се кандидатства за прилежащата земя, били необходими само заявление, нотариален акт за жилището и удостоверение от районната администрация, че сградата е законно построена. При подаването на документите се искат и около 100 - 200 лв. за изготвяне на пазарна оценка на имота. След това администрацията има за задача да изчисли колко квадрата от застроената част на парцела се полага на мераклията да си има парче от земята под блока. "При къщите се купува площта на отстъпеното право на строеж, а при блоковете квадратурата е в зависимост от вписаното в нотариалния акт идеално число. Колкото повече етажи и съсобственици има в блока, толкова по-малко земя ще им се полага", разясни Трендафилова. Тя подчерта, че не е необходимо изричното съгласие на всички съседи, за да си купи човек подблоково пространство. "Това е индивидуален акт и всеки сам си решава дали му е нужен толкова малък парцел. В масовия случай, когато става въпрос за блокове, се касае за наистина много малки квадрати", коментира общинската началничка. Кандидат-собствениците имат едномесечен срок от датата на подписване на заповедта на кмета за продажба на земята да платят определената им цена. Не го ли направят, те автоматично слагат край на сделката. Допускаме и увеличаване на сроковете, но желаещите трябва да подадат изрично молба за разсрочване на плащането, обясни Теодора Трендафилова.
Както всяка разпоредителна сделка и тази, както и предложената от лицензираните оценители цена, трябва да мине за одобрение през Общинския съвет. Именно във връзка с високата пазарна цена, която се иска, понякога през миналата година съветниците препоръчаха на администрацията да намери начин как тя да не отказва гражданите от реализирането на сделки. "Принципно 30-40 на сто от хората се отказват от сделка, когато видят цената. Обикновено се отказва доста над очакванията им", показват наблюденията на Трендафилова. За да се стимулират гражданите да стигат до финализиране на сделките, съветниците настояха да се проучи възможността квадратите да се продават не по пазарни цени, а както общинските жилища - по данъчна оценка, завишена с 20 на сто.

20.03.2011, 20:50 Автор: Десислава Максимова


Тагове: земя, подблоково пространство

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ
КОМЕНТАРИ
Адолф
21.03.2011; 14:33
Интересно това ли ви е разследващата журналистика? С подобни теми ни губиха времето преди месеци почти всички вестници. Очевидно информацията в "Позвънете: ВестникЪт" върви със седмици назад.
_______________________________________________________________________________
име:


коментар:


код:


РЕКЛАМА