1 EUR  1.95583 BGN        1 GBP  2.37042 BGN        100 JPY  1.39086 BGN        1 USD  1.41696 BGN

”Моряците” мачкат ”Локо” преди 22 години

Пловдивчани падат с 1:6 в бенефиса на Йордан Филипов
Бащата на Елин Топузаков бележи два гола за ”Черно море”

черно море

През годините срещите между "Черно море" и "Локомотив" (Пловдив) във Варна винаги са се отличавали със своята оспорваност, драматизъм и много голове. Един мач обаче, феновете на "моряците" си спомнят с особено умиление. На 26 ноември 1988 г. варненци разбиват своите гости с 6:1 и постигат най-голямата си победа в съперничеството с "железничарите". Срещата остава в историята и като последната в славната кариера на легендарния вратар Йордан Филипов. Той пази 82 минути на "Черно море", ставайки най-възрастния играч в „А” група за всички времена. В деня на мача Филипов е на 42 години, 5 месеца и 8 дни.

Самият двубой е равностоен до почивката и нищо не предвещава събитията през втората част. На полувремето "моряците" водят само с 1:0, след като в 19-ата минута защитникът на "Локо" Кирил Андонов си бележи автогол. През второто полувреме обаче варненци буквално смачкват съперника си за кеф на 7000 души по трибуните на „Тича”. В рамките на четвърт час домакините бележат три гола чрез Тинко Въжаров, Калин Топузаков и Йосиф Иванов. Пловдивчани намаляват с гол от дузпа на Стефан Драганов, но до края на мача варненци се разписват още два пъти във вратата на Светослав Богданов. Първо Калин Топузаков, баща на бившия играч на "Левски" Елин Топузаков, вкарва второто си попадение в срещата, а крайния резултат е оформен от Тодор Атанасов-Барона, който е точен от дузпа.