Всяка четвърта българка - жертва на насилие
Случаите на домашно насилие и жестокост ескалират.Всяка четвърта българка става жертва. Тази тревожна статистика изложи Анна Николова- управител на неправителствената организация „SOS-семейства в риск”.
На проведената в петък пресконференция беше представена съвместната кампания за борба с проблема на сдружение „Алианс за защита срещу домашното насилие” и известна козметична компания.Кампанията е под наслов „Говори открито срещу домашното насилие”.
Създадени са консултативни и кризисни центрове в градовете София, Варна, Бургас, Плевен и Силистра,където се предлагат психологически, правни и социални услуги на жени и деца, претърпели домашно насилие и трафик.По думите на Анна Николова обезпокоителен е фактът, че насилието мутира и някои от методите напомнят на средновековни мъчения.
Във Варна е налице тенденцията към нарастване броя на рисковите случаи.Увеличава се и делът на децата, пострадали от домашно насилие.
От началото на миналата година до юни месец тази година помощ и подкрепа от Фондация” SOS-семейства в риск” са получили 466 жертви на насилие.Основният дял е съставен от пълнолетни жени на възраст между 25-40 години, следвани непосредствено от възрастовия диапазон 40-65г. От началото на миналата година до момента в Кризисен център „SOS” към фондацията са настанени 49 жени и деца пострадали от насилие.Потърпевшите пребивават в центъра за период от 3 до 6 месеца. Предвид, че центърът работи непрестанно, често се налага пренасочване на потърсилите помощ към други региони в страната.
Зачестилите случаи на насилие важат за цялата страна, допълни шефката на фондацията. Тя посочи, че само за първото полугодие на 2011 броят на жертвите, потърсили консултации е 1500. За миналата година за помощ са се обърнали 4809. От тях 342 са жертвите, които са били настанени в някой от общо 6-те кризисни центъра в страната. 73 % от подалите сигнал са жени, а останалите 27 % са деца, сочи статистиката.
Един от основните проблеми на домашното насилие е рецидивът. Много от жертвите са принудени, най-често поради икономически причини, да се върнат при насилниците си , каза още шефката на фондация „SOS-семейства в риск”. Процесът на реинтеграция на пострадалите след престоя в центровете е много важен.В консултативните центрове се провежда психологическа терапия и се предлагат правни и социални услуги.
Един от най-важните аспекти на проектите за превенция на насилието е популяризирането на наболелия проблем.”Апелираме всички институции да ни оказват все повече подкрепа и да изострят чувствителността си по темата” коментира управителката на фондацията. Сътрудничеството между НПО и държавните институции е път към изкореняване на насилието, категорична беше Анна Николова.
26.08.2011, 16:38 Автор: Дефакто:ВестникЪт
Тагове: домашно насилие, фондация, жертви