БЪЛГАРИЯ
Wikileaks: Петков - здраво работещ и здраво пиещ
![]()
Бившият вътрешен министър Румен Петков е сложен образ: един от най-популярните министри в правителството според сондажите, поддръжник на американската политика в Ирак и на американските бази в България, но и като "представител на всичко неправилно в БСП: нереформирана, непокаяла се и със съмнения за корумпираност". Това пише в свой доклад тогавашният американски посланик у нас Джон Байърли в дипломатическа грама, споделена от Wikileaks чрез сайта bivol.bg. Интернет изданието има споразумение с Wikileaks за обработка на американските дипломатически грами, касаещи България.
Въпросната грама с гриф Секретно до Държавния департамент на САЩ е с дата 10 февруари 2006 г. и е във връзка с предстоящата визита на Румен Петков зад океана.
И при Петков няма прогрес в преследването на организираната престъпност, пише Байърли. "Петте най-големи организирани престъпни групи в страната: ТИМ, ВИС, СИК, Нове Холдинг и Мултигруп продължават да действат безнаказано. Братята Маринови са единствените задържани. Няма напредък и в разкриването на убийството на Емил Кюлев, което разтърси държавата. "Нове Холдинг на Васил Божков - Черепа и ТИМ, предвождан от Тихомир Митев и Иво Георгиев са двете групи, които изобщо не са безпокоени във връзка с неотдавнашните убийства и арести, поради което много хора мислят, че те имат поне негласна подкрепа от високи места в правителството.", твърди посланикът.
Прагматичният Петков поддържа добри връзки в целия политически спектър: от Бойко Борисов в дясно, до твърдата левица в БСП и представители на ДС, минавайки през ДПС. Като мениджър на предизборните кампании на БСП и финансов отговорник неизбежно е свързван с обвинения за корупция и връзки с организираната престъпност, но "скромният му начин на живот по-скоро сочи, че го е правил за партията, а не за персонално обогатяване", смята Байърли.
"Като кмет на Плевен Петков е преследван от скандали, някои сериозни, а други, като нощния арест за уриниране в обществен фонтан, илюстрират невъзпитания му стил." Макар, че разбира нуждата от установяване на правова държава преди присъединяването към ЕС, връзките му със спорни фигури правят труден походът срещу интересите на организираната престъпност. Петков е свързван отдавна и с руснаци, които са или директно, или индиректно свързани с руското разузнаване" - така щрихира портрета на Петков посланик Байърли.
Стилът на Петков е на "здраво работещ - здраво пиещ" човек, за разлика от държавническата поза на Първанов и реформисткия ентусиазъм на Станишев. Пред Байърли министърът признал, че ведомството му е пробито от кадри, "работещи за другата страна" и се заканил да "прочисти къщата", което естествено е насърчено от американците.
Румен Петков приключи кариерата си на министър, но не и на партиен лидер, през пролетта на 2008 г. след политически скандал - след среща с бартята Галеви. Днес пък бившият министър атакува, подобно на Волен Сидеров, сегашния посланик на САЩ в България по доста груб начин.
Въпросната грама с гриф Секретно до Държавния департамент на САЩ е с дата 10 февруари 2006 г. и е във връзка с предстоящата визита на Румен Петков зад океана.
И при Петков няма прогрес в преследването на организираната престъпност, пише Байърли. "Петте най-големи организирани престъпни групи в страната: ТИМ, ВИС, СИК, Нове Холдинг и Мултигруп продължават да действат безнаказано. Братята Маринови са единствените задържани. Няма напредък и в разкриването на убийството на Емил Кюлев, което разтърси държавата. "Нове Холдинг на Васил Божков - Черепа и ТИМ, предвождан от Тихомир Митев и Иво Георгиев са двете групи, които изобщо не са безпокоени във връзка с неотдавнашните убийства и арести, поради което много хора мислят, че те имат поне негласна подкрепа от високи места в правителството.", твърди посланикът.
Прагматичният Петков поддържа добри връзки в целия политически спектър: от Бойко Борисов в дясно, до твърдата левица в БСП и представители на ДС, минавайки през ДПС. Като мениджър на предизборните кампании на БСП и финансов отговорник неизбежно е свързван с обвинения за корупция и връзки с организираната престъпност, но "скромният му начин на живот по-скоро сочи, че го е правил за партията, а не за персонално обогатяване", смята Байърли.
"Като кмет на Плевен Петков е преследван от скандали, някои сериозни, а други, като нощния арест за уриниране в обществен фонтан, илюстрират невъзпитания му стил." Макар, че разбира нуждата от установяване на правова държава преди присъединяването към ЕС, връзките му със спорни фигури правят труден походът срещу интересите на организираната престъпност. Петков е свързван отдавна и с руснаци, които са или директно, или индиректно свързани с руското разузнаване" - така щрихира портрета на Петков посланик Байърли.
Стилът на Петков е на "здраво работещ - здраво пиещ" човек, за разлика от държавническата поза на Първанов и реформисткия ентусиазъм на Станишев. Пред Байърли министърът признал, че ведомството му е пробито от кадри, "работещи за другата страна" и се заканил да "прочисти къщата", което естествено е насърчено от американците.
Румен Петков приключи кариерата си на министър, но не и на партиен лидер, през пролетта на 2008 г. след политически скандал - след среща с бартята Галеви. Днес пък бившият министър атакува, подобно на Волен Сидеров, сегашния посланик на САЩ в България по доста груб начин.
"Лъжец, боклук, прахосник, наркоман, абсурден." Това са част от определенията, с които бившият вътрешен министър и депутат от БСП Румен Петков засипа в понеделник американския посланик Джеймс Уорлик в ефира на БиТиВи. Още тук
16.05.2011, 19:40 Автор: ПВ
Тагове: Румен Петков, Wikileaks
СОЦИАЛНИ МРЕЖИ
ОЩЕ OT БЪЛГАРИЯ





