Свидетел срещу Масларова се отметна
Делото срещу бившия социален министър Емилия Масларова се разпадна още на второто съдебно заседание, след като основният и защитен свидетел на прокуратурата Тодор Павлов се отказа от показанията си, дадени по време на разследването, че носел пачки с пари на Масларова, съобщи mediapool.bg.
Според обвинителния акт Тодор Павлов е човекът, носил пари на ръка на бившия министър, дадени от подсъдимия по делото Венцислав Драганов.
"Не съм заявявал подобно нещо и няма такова събитие", отговаряше свидетелят след всеки прочетен пасаж от показанията му.
Павлов заяви категорично, че не е подписвал протокола от показанията и добави, че всичко е измислица.
В началото на заседанието защитата се възмути, че през октомври 2009 г. Павлов е бил закаран в Стара Загора, за да свидетелства пред съдия срещу Масларова и другите обвиняеми, вместо това да се извърши в София, където делото се гледа.
Сега Павлов каза, че е виждал Масларова само по телевизията и не й е носил пари нито в чувал, нито в чанта.
В предишните си показания той посочва, че е идвал в София с автобус и се е виждал 4-5 пъти с бившия социален министър. Според сегашните му обяснения обаче нищо от записаното не е вярно.
Заради предишните му показания Павлов е попаднал в програмата за защита на свидетели.
Допълнителна атракция в съдебната зала бе появата на бившия депутат от БСП и настоящ лидер на Д-21 Татяна Дончева, която представлява обвиняемия Венцислав Драганов. Драганов и останалите петима са подсъдими за присвояването на близо 11 милиона лева от ремонта на социалния дом в Стара Загора.
Венцислав Драганов е семеен приятел на Масларова, на когото прокуратурата отрежда ключова роля в измамната схема.
По повод обрата с показанията на Павлов, Дончева коментира: "Както МВР се занимава с обири на обществени трезори, така трябва да обърне внимание и на човек, който твърди, че е разнасял половин милион лева в пазарска чанта из центъра на София, за да ги предаде на Емилия Масларова".
Татяна Дончева сподели, че обществените сгради трябва да се строят добре, а не икономично. Това, което е останало от световната цивилизация, е било добре построено и добре изглеждащо, коментира Дончева и допълни, че това, разбира се, не трябва да става с излишни държавни разходи, дадени неизвестно за какво.
Подсъдими по делото, освен бившит социален министър Емилия Масларова, са и Димитър Димитров, Иван Пенев, Росен Стефанов, Венцислав Драганов и Михаил Методиев. Според прокуратурата Масларова е присвоила над 11 млн. лв. при ремонт на социален дом в Стара Загора в периода от ноември 2007 г. до 15 май 2009 г. Присвоените средства са били инвестирани в няколко дружества, контролирани и управлявани от Методиев и Драганов, твърди още обвинението.
Наблюдаващият прокурор по делото „Масларова" Калин Софиянски
заяви, че свидетелят не е загубен. „Делото в момента се гледа. Няма да коментирам нищо", подчерта още той след заседанието, на което ключов свидетел се отрече от показанията си, съобщи по-късно днес news.bg.
На въпрос дали решението на ВАС за това, че в случая в Стара Загора няма нарушения на Закона за обществени поръчки (ЗОП), не обезсмисля настоящото дело Софиянски заяви, че не е запознат с това решение на съда.
Според него това решение на ВАС не обезсмисля сегашното дело. „Всеки държавен орган според кръга на своята компетентност може да решава какво според него е нарушението, има ли нарушение и трябва да направи преценката сам за себе си", коментира още прокурорът по делото.
„Не може да се вземе нечия друга компетентност наготово и да се приеме автоматично и механично с изключение на решенията на ВКС", заяви още прокурорът.
„От 60 свидетеля все някой може да бъде разпитван в извънработно време, не мислите ли?", обърна се към журналисти Софиянски, отговаряйки на въпроса защо свидетелят Павлов е бил разпитван в дома си в 20:00 ч. вечерта в Стара Загора и се е наложило съдия от СГС да пътува до там.
Той допълни, че свидетелят е поискал да не отсъства от работа, защото е смятал, че ще бъде застрашен. Именно поради тази причина се е наложило и разпитът да бъде проведен в дома му. Наблюдаващият прокурор заяви още, че не е изненадан от днешните показания на Тодор Павлов.
"Бях убеден, че той в съдебна фаза, няма да каже нито едно от тези неща, които е казал на досъдебното производство", посочи прокурорът.
Софиянски коментира, че всеки прокурор би трябвало да се съмнява в показанията на свидетелите и да очаква промяна на показанията в съдебната зала.
Така той обясни фактът, че Павлов е бил разпитван няколко пъти пред различни независими органи.
„Той е разпитан 4 пъти, за да се отсее истината от неистината. Пред 5 независими от един от друг органа, като и петте разпита са в една логическа последователност и единствения разпит, който тотално влиза в противоречие с всички останали, е днешният", обясни още Софиянски.
По думите му, показанията на Павлов се потвърждават от други документи и свидетелски показания по делото.
Запитан защо бившият социален министър Емилия Масларова няма обвинение за подкуп, прокурорът отговори: „Защото не вие преценявате какво обвинение да се повдигне. Аз преценявам какво обвинение да се повдигне". Прокурорът поясни, че показанията на свидетеля от досъдебното производство ще имат същата тежест, както и тези, които е дал днес пред съда.
Прокурор Софиянски поиска от журналистите да коментират в кой от двата случая свидетелят е лъгал. Самият той обаче не пожела да се ангажира с коментар по въпроса дали Павлов е излъгал днес под клетва. По думите му - това е въпрос на пледоария - „Кое е лъжа, ще ви кажа в пледоарията", подчерта той.
Свидетелят не бил със защитена самоличност. Той е бил с мярка пред Бюрото в Министерството на правосъдието, уточни наблюдаващият прокурор и допълни, че по делото той не бил със защитена самоличност. „Той е защитен свидетел, но по друга програма и по делото той никога не е бил с някаква друга самоличност", коментира още Калин Софиянски.
09.05.2011, 10:47 Автор: ПВ
Тагове: Емилия Масларова, дело, Татяна Дончева