1 EUR  1.95583 BGN        1 GBP  2.37042 BGN        100 JPY  1.39086 BGN        1 USD  1.41696 BGN       
Reklamist.bg
ОБЩЕСТВО

Социалният статус на лекаря пада ежегодно



лекари

Социалният статус на българския лекар пада с всяка изминала година, затова и изтичането на кадри към чужбина набира скорост. Това мнение изразиха пред Vestnikat.bg лекари, дошли на най-бързоразвиващия се Кариерен форум в сферата на здравеопазването в Европа, който започна във Варна в събота. Според медицинските специалисти, причините за недавидното им положение и желанието им за имиграция са ниското заплащане, стресът, голямата отговорност, ниското качество на оборудването и условията за труд, както и наслагващите се като следствие обществени настроения срещу тях. Нереформираната система на здравеопазването у нас превръща все повече думата "лекар" в лоша дума, казаха медици.

Първи като правило се "разголват" щатовете в Спешната помощ. От една страна при първата помощ отговорността и стресът са огромни, екирите са недообрудвани, а заплащането е най-ниско, дори се стига и до физически саморазправи най-често там, коментира д-р Иван Георгиев, специализант. Той припомни обява за пловдивския Спешен център, която набира лекари за цели 22 незаети работни места, както и за липсата на желаещи да ги заемат. Обикновено, току-що завършилите обучение млади лекари започват в бързата помощ, поради липса на друга перспектива, но и много бързо я напускат.

Според специалисти, до 5 г. медицинската ни система ще се оголи съвсем и не е изключен и кадрови колапс, заради масовото напускане на българските специалисти към чужбина. Още по-бързо се освобождават щатовете за медицински сестри. Твърди се, че ежегодно губим 1500 души среден медицински персонал.

У нас лекарските заплати са средно между 800 и 1200 лева. В Дания те достигат 7000 евро, във Франция - 6000 евро, а в Германия - начинаещ специалист започва от 3000 евро.

 По време на продължаващия и утре кариерен форум българските лекари, стоматолози, медицински сестри и други здравни работници имат възможност да се срещнат с водещи работодатели и агенции за подбор от цяла Европа. В тазгодишното издание във Варна участват по-голям брой представители на Германия и Скандинавските страни.

07.05.2011, 19:31 Автор: ПВ


Тагове: кариерен форум, лекари, работа, имиграция

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ
КОМЕНТАРИ
Няма въведени коментари
_______________________________________________________________________________
име:


коментар:


код:


РЕКЛАМА
FULLMAX Center